Gdzie urządzić góralskie wesele?
Pary młode, które chcą urządzić uroczystość w tradycyjnym, góralskim klimacie, powinny wybrać salę położoną blisko gór z folklorystycznym wystrojem. Wesela w Zakopanem organizowane na salach Hotelu Crocus**** mogą mieć zarówno huczny, jak i kameralny charakter, za sprawą pomieszczeń o różnej wielkości. Ponadto niepotrzebny będzie dodatkowy transport do noclegowni dla przybyłych z daleka gości – apartamenty dla weselników znajdują się w tym samym obiekcie. Jako że sala zlokalizowana jest w hotelu, odejdzie również problem z miejscami parkingowymi dla członków rodziny przyjeżdżających z różnych części Polski. To zatem nasza pierwsza porada – warto odjąć sobie kilka obowiązków związanych z organizacją tego ważnego dnia!
Jak przebiega tradycyjne, góralskie wesele na Podhalu?
Tradycje góralskie stanowią niesamowity i klimatyczny dodatek do współczesnych uroczystości weselnych na Podhalu. W zależności od pory roku zakopiańska para młoda jedzie na ceremonię bryczką bądź saniami. Góralska narzeczona jest wówczas ubrana w regionalny strój ludowy, którego charakterystyczne elementy to: wianek z gałązek zielonego wirtu (stanowiący symbol stanu panieńskiego), czerwone korale i długa, biała wstążka wpięta do tzw. cuby (warkocza zwiniętego w kok). Z kolei jej przyszły mąż uzupełnia swój ubiór o kierpce i filcowy kapelusz, który zdobią muszelki oraz piórko (symbol stanu kawalerskiego). Na sali przez całą noc gra kapela, angażując gości do zabawy folkową muzyką. Każde góralskie wesele w Zakopanem kończy się ponadto tzw. cepowinami, podczas których panna młoda zostaje uprowadzona. Aby ją odzyskać zgromadzone kobiety muszą przekupić porywaczy tradycyjnymi przyśpiewkami oraz alkoholem. Gdy już im się to uda, ściągają wieniec z głowy panny młodej, jednocześnie zakładając jej tzw. kaźmierkulę lub czepiec (tradycyjne chusty kobiet zamężnych). W ramach cepowin pan młody musi również symbolicznie oddać piórko ze swojego kapelusza.
Sala w podhalańskie wzory
Żeby uzyskać maksymalny efekt powrotu do przeszłości i góralskich tradycji, należy wybrać odpowiednio rustykalną salę na wesele. Zakopane niewątpliwie ma w swoim obrębie do zaoferowania wiele takich obiektów. Wnętrza wyposażone w masywne, drewniane stoły, haftowane obrusy z regionalnymi wzorami oraz udekorowane świeżymi, górskimi kwiatami świetnie oddają ducha podhalańskich tradycji. Również zaproszenia czy dodatkowe elementy (np. auta weselne, jeżeli para młoda nie zdecyduje się na dorożkę) powinny być przystrojone folklorystycznymi akcentami, aby uroczystość była jeszcze bardziej klimatyczna.
Góralskie menu weselne
Kiedyś wszystkie specjały były przygotowywane na świeżo najczęściej w przededniu uroczystości. Chociaż teraz mamy więcej możliwości w sprawie menu na wesela, Zakopane i jego tradycyjne dania dalej królują na podhalańskich stołach. Podczas uczty pojawiają się sery regionalne, takie jak oscypki, bunce bądź bryndze, a także wędzone wędliny czy kluski śląskie z szynkami wieprzowymi. Ponadto często w trakcie zabaw zostaje spożywany alkohol, w szczególności podhalańska śliwowica – czyli wódka ze śliwek węgierek. Na weselnym stole nie może również zabraknąć tradycyjnych ciast, m.in. klasycznych moskoli czy góralskich kołaczy.
Zabawa przy akompaniamencie góralskiej kapeli
Atrakcją, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć na tradycyjnej zabawie weselnej, jest przygrywanie kapeli z podhalańskiej miejscowości Zakopane. Wesela odbywające się przy akompaniamencie skocznych melodii zawsze porywają zgromadzonych do tańca. Poza zabawami nawiązującymi do niegdysiejszych cepowin warto zorganizować góralskie śpasy, czyli np. pokaz regionalnego tańca zbójnickiego, grupowe spożywanie okowity podanej na drewnianej narcie czy konkurs na wbijanie gwoździ ostrą stroną ciupagi. W ramach zakończenia uroczystości idealnym będzie przygotowanie dla gości kuligu, który może się odbyć niezależnie od pogody na saniach bądź w bryczkach.
Wesele wyprawione przy akompaniamencie góralskich przyśpiewek i pełne regionalnych zwyczajów zagwarantuje wszystkim zgromadzonym niezapomniane chwile. Jeżeli jesteście zdecydowani, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty sal idealnych na podhalańskie uroczystości! Wesele w Zakopanem z noclegiem dla gości? Postaw na Hotel Crocus!
Pytania i odpowiedzi
Ile kosztuje wesele w Zakopanem?
Cena takiej uroczystości zależy od wybranego menu weselnego, wielkości sali oraz zapewnionego noclegu dla weselników. W celu indywidualnej wyceny zachęcamy do kontaktu z Działem Sprzedaży i Marketingu Hotelu Crocus****, dzwoniąc pod numer 182 026 584 bądź pisząc na adres e-mail: [email protected].
Kiedy zacząć przygotowania weselne oraz dokonać rezerwacji sali?
Rezerwacji najlepiej dokonać jak najwcześniej, aby mieć pewność, że sala będzie dostępna w wymarzonym terminie. Biorąc pod uwagę obleganie miejscowości Zakopane, wesele w górach powinno być zaplanowane przynajmniej rok przed dniem ślubu – resztę przygotowań można rozłożyć w czasie.
Jak wygląda organizacja wesela w Zakopanem na odległość?
Organizacja wesela krok po kroku
- Określ przybliżoną liczbę osób, które mają wziąć udział w Twojej uroczystości oraz ustal, czy weselnicy będą potrzebowali noclegu.
- Przejrzyj naszą ofertę sal oraz menu weselnych i wybierz te, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania.
- Skontaktuj się z nami w celu zarezerwowania terminu oraz pokoi dla Twoich gości. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.
- Otrzymasz atrakcyjną wycenę uroczystości od naszego Działu Sprzedaży.
- Pamiętaj, aby zarezerwować również góralską kapelę weselną!
- Obsługa Hotelu Crocus**** zajmie się całą resztą.